Filistin’e Özgürlük Platformu ‘Vicdan Mahkemesi’ kuruyor

Filistin’e Özgürlük Platformu, İsrail’in soykırım suçlarını yargılamak üzere ‘Vicdan Mahkemesi’ etkinliği düzenleyecek. 23 Mart’ta yapılacak etkinlikte ‘Vicdan Heyeti’, 15 ayrı masanın hazırladığı İsrail’in suç dosyalarını dinleyecek ve ardından kararını açıklayacak.

Simgesel nitelikteki uluslararası mahkemede incelenecek deliller, alanlarında uzman kişiler ve aktivistlerden oluşan 15 masa tarafından dosyalandı ve ‘Vicdan Heyeti’ne teslim edildi.

Filistin’e Özgürlük Platformu, çağrı metninde şu ifadelere yer verdi:

“İsrail’in kasıtlı ve planlanmış bir soykırım gerçekleştirdiğini gösteren bu dosyalar, uzman hukukçulardan oluşan bir heyet rehberliğinde, ceza hukukun gerektirdiği şekilde; belgeleriyle, delilleriyle hazırlandı.

Vicdan Heyeti, mahkemede bu 15 masanın hazırladığı suç dosyalarını dinleyecek ve ardından kararını açıklayacak.

Amacımız, Güney Afrika’nın başlattığı yoldan ilerleyerek İsrail’in soykırım suçundan yargılanması için verilen küresel mücadeleyi güçlendirmek, bu yola bir taş daha eklemektir.”

Güney Afrika ve Filistin’den katılımcılar

Filistinli tanıklar ve gazeteciler, Güney Afrika’nın Lahey başvurusunu yapan hukukçular, Gazze’den doktorlar, uluslararası alanda soykırım tartışması yapan akademisyenler ve dünya genelinden aktivistler etkinliğe katılacak.

Etkinlikte ayrıca, Güney Afrika heyetinden Khaled Al-Shouli, Filistinli hukukçu Amjad Salfiti, soykırımın tanığı Dr. Ghassan Abu Sittah, DAAR Kültürel Miras Araştırmaları’ndan Sandi Hilal ve Alessandro Petti ile Jewish Voice for Peace adına konuşmalar yapılacak.

Vicdan mahkemesi masaları:

Bilgi-Kırım Masası 

Dünyanın dört bir yanından akademisyenler ve bilgi emekçilerinin yer aldığı masada İsrail’in Filistin’de işlediği soykırımın önemli bir ayağı olan bilgi-kırıma yönelik bir dosya oluşturuldu. 

Çocuk Masası 

Nüfusunun %47’sini çocukların oluşturduğu ve güvenli bir noktanın kalmadığı Gazze’de çocuklar, ölümle beraber; açlık, susuzluk, hastalıkla da karşı karşıya. Masa, refakatiz kalan çocuklar, uzuv kaybı yaşayan çocuklar, eğitim, barınma, sağlık gibi en temel haklarından mahrum kalan Gazzeli çocuklar için hazırlanmış bir rapor sundu. 

Eğitimciler Masası 

İsrail’in aralıksız bombaladığı Filistin’de öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim hakkı ellerinden alındı. Okulların bombalandığı Gazze’de öğrenciler eskiden eğitim aldıkları okullarında şimdi sığınmacı olarak yaşamaya çalışıyor. Gazze’de eğitim kurumlarında çalışan binlerce eğitimci, personel ve öğrenci yaşamını yitirdi. Eğitimciler Masası tüm bu başlıkları içeren detaylı bir dosya oluşturdu. 

Gazeteciler Masası 

İsrail’in 9 Ekim’de Gazze’yi tamamen kuşatma altına alması ve yabancı basının girişini yasaklamasıyla beraber Gazze’de sadece 7 Ekim öncesinde burada bulunan gazeteciler kalabildi. Gazeteciler Masası, altı aydır son derece ağır ve tehlikeli koşullarda dünyaya haber ulaştırmaya çalışan gazetecilerden Filistinlilerin sesini istikrarlı bir biçimde sansürleyenlere kadar birçok başlığı içeren bir suç dosyası hazırladı.  

Hayvan Hakları Masası 

Gazze’deki çatışmanın refakatçi (evcil) hayvanlara, besi/çiftlik hayvanlarına, deniz canlılarına ve yaban hayatına olumsuz etkilerinin araştırıldığı masa tarafından, İsrail saldırılarının Filistin’de yaşayan tüm canlılar üzerindeki olumsuz etkilerine dair bir dosya sunuldu. 

Hukuk ve İnsan Hakları Masası 

Tüm masaların Vicdan Heyeti’ne sunmuş oldukları suç dosyaları, Hukuk ve İnsan Hakları Masası’ndaki hukukçular tarafından incelendi ve mahkemeye sunulmak üzere bir iddianame hazırlandı. 

İşçi Masası 

İşçiler tüm mücadele alanlarımızda olduğu gibi Filistin’deki şiddetli saldırıların da merkezinde yer alıyor. Bu nedenle, İsrail’in Filistin halkına yönelik soykırım girişimini bir de işçilerin gözünden; saldırılarda can veren, güvencesiz koşullara itilen, topraklarından olan işçiler bağlamında değerlendirmek gerekirdi. 

Kadın Masası 

7 Ekim’den itibaren yoğunlaşan saldırıların kadınlar üzerindeki yıkıcı etkilerini vurgulama amacıyla kurulan masa, yerleşimci-sömürgeciliğin toplumsal cinsiyet ve beden politikalarını belgeledi, dünyanın dört bir yanında süren şiddetle mücadele pratiklerini temellendirmeyi amaçlayan bir dosya hazırladı. 

Mekân Çalışmaları Masası 

Dünyanın dört bir yanından mimar, plancı, mühendis ve mekân üzerine çalışan aktivistlerin bir araya geldiği masada İsrail işgalinin tarihsel ve mevcut mekân politikaları, tarihi ve kültürel mirasa yönelik saldırıları, yerinden edilme ve geri dönüş/yeniden inşanın imkânsızlaştırılması gibi bir dizi başlığa odaklı bir rapor sunuldu. 

Müzik Emekçileri Masası 

Soykırımın, bir ifade, etkileşim ve bellek alanı olarak müziğe ve müzisyenlere etkisini araştıran Müzik Emekçileri Masası, Filistinlilere yönelik baskıların bellek taramasını yaptı ve müzikte soykırımın izini sürdü, müziğin özgürlük mücadelesindeki birleştirici etkisini belgeledi. 

Psikolojik Sağlık Masası 

Masada, 7 Ekim’den çok önce, İsrail’in kurulmasından bu yana süregelen şiddet, işgal, zorla yerinden etme ve apartheid rejiminin korku ve baskı ortamının yol açtığı travmalar incelendi. Bunların hem bireysel hem de toplumsal psikolojik sağlık üzerindeki etkilerini ve Gazzelilerin 7 Ekimden beri yaşananlara gösterdikleri travma tepkisini gerçekçi bir perspektifle sunan bir rapor hazırladı. 

Sağlık Masası  

Masa, Filistinlilerin sağlık verilerini de inceleyen masa, Filistin’de sağlık hizmetlerinin fiili varlığı ve altyapısını hedef alan saldırıların “yok edici” etkilerini inceledi. Bununla beraber, İsrail işgal devletinin 7 Ekim itibariyle şiddetli biçimde, ama 1948’den bu yana aktif, kasti olarak uyguladığı yerinden etme, tehcir ve abluka politikasının Filistin halkının fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerindeki etkileri de belgelendi. 

Sanatçılar Masası 

Sanat; yaşamaya ve iyileştirmeye devam eder, düsturuna olan inançla, Sanatçılar Masası; İsrail’in Filistin’e uyguladığı işgal ve soykırım girişiminin; Filistinli sanatçılar tarafından ele alınış biçimlerini inceledi. Baskı ve soykırımın sanatsal tanıklığı eşliğinde, Filistin halkının yok sayılan/edilen kültürünün izlerini kanıtlarıyla sunan bir rapor hazırlandı.  

Sinema ve Belgeselciler Masası 

Yoluna Sanat Masası’nda başlayan bu inceleme dosyası, sinemacılar ve belgeselcilerin elinde yeni bir suç dosyasına dönüştü. 

Su, Toprak, Yaşam ve İklim Adaleti Masası 

Gıda, su ve enerji kaynaklarının Filistinlilere yönelik baskı, kontrol ve zulüm aracı olarak kullanıldığını gösteren masa, İsrail’in soy-kırım suçlarının yanına eko-kırım suçlarını da ekleyen kapsamlı bir dosya oluşturdu.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x